برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

مراقبت های پس از ایجاد زخم باز بر روی پوست

زمان انتشار: 4 ماه پیش 1162

مراقبت های پس از ایجاد زخم باز پانسمان زخم باز پماد برای زخم چرکی پماد ترمیم زخم زخم زخم باز درمان زخم درمان زخم باز

مراقبت های پس از ایجاد زخم باز بر روی پوست:

 

 

زخم باز منجر به برش پوست و دیده شدن بافت های داخلی شده و ترمیم هرچه سریعتر آن در اولویت هر فردی که با آن مواجه می شود قرار دارد لذا توصیه می شود موارد زیر را با دقت مطالعه کرده و به خاطر بسپارید تا در صورت ایجاد جراحات سطحی پوست بتوانید به بهترین شکل ممکن این شرایط را مدیریت کنید.

البته توجه کنید آسیب های بدون خونریزی مانند تورم، کبودی و ... نیز باید توسط متخصصین بررسی شوند تا از عدم وجود آسیب بافت پوست و بافت های زیرین اطمینان خاطر داشته باشید.

 

 

خونریزی را متوقف کنید:

 

با استفاده از یک بانداژ یا پارچه ی تمیز به آرامی محل زخم را تحت فشار قرار دهید تا به ایجاد هرچه سریع تر لخته ی خون کمک کنید. پس از آن از محلول آب و نمک برای تمیز کردن زخم استفاده کرده و بقایای مواد موجود اطراف و روی زخم (مانند بافت مرده، خورده شیشه و...) را از روی محل آسیب دیده بطور کامل تمیز کنید. این تنها نکات حائز اهمیت تا قبل از مراجعه به مراکز درمانی می باشد و بهتر است پزشک متخصص برای ترمیم هر چه سریع تر پوست با ایجاد کمترین اثرات مخرب و اسکار زخم، شما را معاینه کند.

مراقب عفونت باشید:

 

پزشک متخصص احتمالا از آنتی بیوتیک ها برای تمیز کردن زخم و جلوگیری از ایجاد عفونت کمک می گیرد لذا توصیه می شود مصرف کرم، پماد، داروهای خوراکی و... تجویز شده توسط پزشک متخصص را جدی بگیرید و این عمل را بصورت منظم انجام دهید.

بستن زخم با بانداژ و گازهای ضدآب راه حل مناسبی برای ترمیم بهتر زخم می باشد اما اگر جراحت عمقی باشد از بخیه برای جلوگیری از خونریزی و تکمیل روند درمانی استفاده می شود. به یاد داشته باشید پانسمان با احتمال بروز عفونت را هر 24 ساعت یکبار باید تعویض کرده و علائم بروز احتمالی عفونت بطور کامل چک شوند. همچنین قبل از بانداژ مجدد زخم، ضدعفونی کردن محل آسیب دیده و خشک کردن آن را فراموش نکنید.

 

 

 

از مصرف خودسرانه ی دارو بپرهیزید:

 

متاسفانه بعضی افراد برای کاهش التهاب، درد و سایر عوارض زخم پوستی خود اقدام به مصرف مسکن و سایر داروها بدون مشورت با پزشک متخصص می کنند.

این کار کاملا اشتباه بوده و توصیه می شود در طول روند بهبودی خود از مصرف خودسرانه ی آسپرین نیز دوری کنید زیرا منجر به اختلالات خونریزی و به تاخیر افتادن بهبود زخم می شود. همچنین بزرگان فامیل صلاحیت تجویز دارو به خصوص برای زخم های باز را نداشته و متاسفانه عوارض ناشی از درمان های خانگی و غیرتخصصی می تواند بسیار جدی و حاد باشد.

روند درمان را رها نکنید:

 

ممکن است تصور کنید پس از افتادن بافت اسکار و تشکیل پوست جدید دیگر نیازی به ادامه ی مصرف داروهای تجویز شده نیست اما این باور اشتباه است.

روند درمانی شما هنگامی به اتمام می رسد که پزشک متخصص تشخیص دهد و تا آن زمان استفاده از نسخه ی تجویز شده و پیگیری جلسات معاینه ضروریست. حتی پس از بهبود زخم نیز توصیه می شود جهت محافظت از پوست تازه تشکیل شده ی خود و کاهش احتمال بروز جای زخم از محصولات مراقبتی مورد تایید متخصصین استفاده کنید.

هر کدام از این محصولات حاوی مواد مفیدی برای تسکین و ترمیم بهتر پوست می باشند. مثلا برگ آلوئه ورا که از خانواده ی کاکتوس ها است، حاوی ژل سرشار از مواد معدنی و ویتامین برای ترمیم زخم است و به تولید کلاژن و بازسازی سلولی نیز کمک شایانی می کند. (کلاژن یک پروتئین مهم برای ترمیم زخم می باشد که بصورت طبیعی نیز در پوست وجود دارد) و در صورت تایید پزشک متخصص نیز می توانید قبل از هر بار بانداژ زخم خود از یک لایه ی نازک ژل آلوئه ورا بر روی پوست آسیب دیده ی خود استفاده کنید.

وجود برخی روغن ها نیز در محصولات مراقبتی نقش مهمی بر بهبود سریع تر جای زخم دارند. مثلا روغن نارگیل به دلیل داشتن غلظت بالای مونولارین (اسید چرب با خواص ضد میکروبی) بر ترمیم زخم تاثیرات مثبت فراوانی داشته و به کاهش احتمال بروز عفونت نیز کمک می کند.

 

مراقب بخیه های سزارین باشید:

 

حدود 3 تا 15 درصد زنان پس از سزارین به عفونت مبتلا می شوند و به همین دلیل رعایت نکات مراقبتی اهمیت بسیار زیادی برای ایشان دارد.

در عمل سزاین نیز همانند تمامی جراحی های دیگر احتمال بروز عفونت وجود داشته و این عارضه هنگامی رخ می دهد که باکتری هایی مانند استاف وارد بدن شوند. باکتری استاف بطور طبیعی روی پوست و مو زندگی می کند اما هنگام ورود به داخل بدن منجر به ایجاد عفونت می شود.

 

 

اما چه عواملی احتمال بروز عفونت پس از زخم سزارین را افزایش می دهند؟!

داشتن هماتوم، استفاده از تنباکو در دوران بارداری، چاقی، بیماری دیابت، زایمان فرزند دوقلو، داشتن رحم پاره شده و عمل های اضطراری از جمله عوامل افزایش احتمال بروز عفونت به شمار می روند و متاسفانه برخی از مادران به این دسته از عوارض جانبی که توسط پزشکان نیز گوش زد می شوند توجه نداشته و این امر می تواند منجر به بروز عوارض جانبی جدی تر نیز بشود.

لذا توصیه می شود علائم عفونت را پس از زایمان هر روز چک کنید زیرا بسیاری از انواع عفونت 4 تا 7 روز پس از جراحی نشانه های ظاهری خود را بروز می دهند که در اکثر مواقع بیمار از زایشگاه مرخص شده است.

 

علائم عفونت پس از سزارین:

 

تب، ایجاد قرمزی، تورم در امتداد محل برش، درد، سفت شدن پوست و ترشحات چرکی از مهم ترین نشانه های عفونت در خانم ها پس از سزارین می باشد

توجه داشته باشید در چنین شرایطی مراجعه به پزشک متخصص الزامیست زیرا ممکن است برای جلوگیری از باز شدن زخم و از بین بردن آبسه و مایعات آلوده، یک عمل جراحی کوچک دیگر انجام شود.

بررسی علائم عفونت در زمان بستری توسط کارکنان بیمارستان انجام می شود اما بستگان و نزدیکان مادری که عمل سزارین داشته است نیز باید در خانه مراقب ایشان باشند.

 

 

 

روش های جلوگیری از بروز عفونت پس از سزارین:

 

  • دیابت، چاقی و سایر وضعیت های پزشکی خود را کنترل کرده و برای درمان آن ها حتما اقدام کنید.
  • همچنین استعمال دخانیات پس از سزارین کاملا ممنوع می باشد. سلامت بدن خود را بطور مرتب چک کرده و اجازه ندهید سیستم ایمنی شما ضعیف شود زیرا احتمال بروز عفونت در چنین شرایطی افزایش می یابد.
  • قبل از زایمان هم با راه های جلوگیری از ایجاد انواع عفونت آشنا شده و در این باره با پزشکان متخصص مشورت کنید.
  • تمامی شرایط پزشکی، سابقه ی بیماری و مصرف داروهای خود را با دقت به پزشک خود اطلاع دهید زیرا در بعضی مواقع افراد مستعد ابتلا به عفونت لازم است قبل از جراحی سزارین نیز آنتی بیوتیک مصرف کنند.
  • قبل از سزارین حتما موهای زائد روی شکم خود را اصلاح کنید.
  • حالت های استاندارد نگه داشتن نوزاد را یاد بگیرید تا از اعمال فشار به شکم خود و آسیب بخیه روی شکم جلوگیری شود.
  • پس از سزارین از لباس های گشاد و لباس زیرهای پنبه ای و تمیز استفاده کنید و از فعالیت های سنگین، بلند کردن اجسام سنگین، رانندگی و... تا زمان بهبودی کامل و تایید پزشک خود بپرهیزید.
  • همچنین تا چند هفته از قرار دادن هر جسمی در واژن یا رابطه ی جنسی بپرهیزید.

 

 

برای مشاهده مراقبت های بعد از بخیه کلیک کنید

 

جهت تمایل به اطلاع از بهترین کلینیک های شهر خود، هزینه ی اقدامات زیبایی، مشاوره ی آنلاین با پزشکان متخصص حاذق در سراسر کشور

و گرفتن نزدیک ترین نوبت های متخصصین بصورت آنلاین کلیک کنید.

 

درمان جای جوش عمیق

بهترین روش جوانسازی پوست

سفید کردن و رفع سیاهی پوست

عوارض انواع لیزر پوست

پاک سازی پوست صورت

جوانسازی پوست با لیزر

درمان پیری زودرس پوست

 

 

 


Medically reviewed by Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH —

 Written by Jennifer Huizen on February 20, 2019

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324505

 


Medically reviewed by Elaine K. Luo, M.D. — 

Written by Jamie Eske on May 23, 2019

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325260#_noHeaderPrefixedContent

مطالب مرتبط
مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس
مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس لوپوس بیماری لوپوس درمان لوپوس تشخیص لوپوس انواع لوپوس...
مراقبتهای قبل و بعد از تزریق فیلرهای پوستی، ژل و انواع پرکننده ها
مراقبتهای قبل و بعد از تزریق فیلرهای پوستی، ژل و انواع پرکننده ها مراقبتهای قبل و بعد از تزریق فیلرهای پوستی، ژل و انواع پرکننده ها فیلر چیست عوارض فیلر ورم فی...
میکرونیدلینگ Microneedling
میکرونیدلینگ Microneedling مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ چیست؟
مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو
مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو ویتیلیگو درمان ویتیلیگو بیماری ویتیلیگو در کودکان ویتیل...
مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی
مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی هایفوتراپی هایفوتراپی صورت هایفوتراپی غبغب هایفوتراپی بینی ها...
مراقبت های بعد از بخیه
مراقبت های بعد از بخیه مراقبت های بعد از بخیه مراقبت بخیه سزارین بخیه پوست کشیدن بخیه بخیه دست
مراقبت های پس از جوش زدن
مراقبت های پس از جوش زدن مراقبت های بعد از جوش زدن لک جوش صورت لک جوش لک جوش روی صورت کک و مک لک آفتاب سوختگی...
مراقبت های بعد از تزریق چربی
مراقبت های بعد از تزریق چربی در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده میشود.
مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو
مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو کاشت مو چیست بعد از کاشت مو قبل از کاشت مو کاشت مو بهت...
مراقبت های قبل و بعد از میکرونیدلینگ
مراقبت های قبل و بعد از میکرونیدلینگ مراقبت های قبل و بعد از میکرونیدلینگ هزینه ی میکرونیدلینگ میکرونیدلینگ مو میکرونیدلینگ صورت...
پر بازدید ترین ها
مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس
مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس مراقبتهای پوست مبتلا به لوپوس لوپوس بیماری لوپوس درمان لوپوس تشخیص لوپوس انواع لوپوس...
مراقبتهای قبل و بعد از کرایوتراپی
مراقبتهای قبل و بعد از کرایوتراپی مراقبتهای قبل و بعد از کرایوتراپی تاول بعد از کرایوتراپی عوارض کرایوتراپی کرایوتراپی کرا...
مراقبتهای پوست مبتلا به روزاسه
مراقبتهای پوست مبتلا به روزاسه مراقبتهای پوست مبتلا به روزاسه بهترین صابون برای روزاسه درمان جدید روزاسه روزاسه پماد رو...
مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو
مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو مراقبتهای قبل و بعد از کاشت مو کاشت مو چیست بعد از کاشت مو قبل از کاشت مو کاشت مو بهت...
مراقبتهای پس از بلفاروپلاستی
مراقبتهای پس از بلفاروپلاستی مراقبتهای بعد از بلفاروپلاستی عمل بلفاروپلاستی بلفاروپلاستی در شیراز بلفاروپلاستی پلک بالا...
مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی
مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی مراقبتهای قبل و بعد از هایفوتراپی هایفوتراپی هایفوتراپی صورت هایفوتراپی غبغب هایفوتراپی بینی ها...
مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو
مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو مراقبتهای پوست مبتلا به ویتیلیگو ویتیلیگو درمان ویتیلیگو بیماری ویتیلیگو در کودکان ویتیل...
مراقبت های بعد از بخیه
مراقبت های بعد از بخیه مراقبت های بعد از بخیه مراقبت بخیه سزارین بخیه پوست کشیدن بخیه بخیه دست
مراقبت های پس از ایجاد زخم باز بر روی پوست
مراقبت های پس از ایجاد زخم باز بر روی پوست مراقبت های پس از ایجاد زخم باز پانسمان زخم باز پماد برای زخم چرکی پماد ترمیم زخم زخم زخ...
مراقبتهای قبل و بعد از برداشت خال
مراقبتهای قبل و بعد از برداشت خال مراقبت های قبل و بعد برداشتن خال پماد برداشت خال هزینه برداشت خال برداشتن خال با لیزر بر...