برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

پسوریازیس تناسلی

زمان انتشار: 3 هفته پیش 1029

پسوریازیس تناسلی پسوریازیس تناسلی چیست درمان خانگی پسوریازیس تناسلی پسوریازیس صورت پسوریازیس درمان پسوریازیس

 

پسوریازیس تناسلی:

 

پسوریازیس تناسلی چیست:

پسوریازیس تناسلی دستگاه تناسلی و اطراف آن را درگیر کرده و اگرچه بسیاری از افراد مبتلا همزمان در سایر نواحی پوست خود نیز علائم پسوریازیس را مشاهده می کنند اما گاها این بیماری تنها بر ناحیه ی تناسلی تاثیر می گذارد.

پسوریازیس تناسلی بیماری مقاربتی و واگیردار نیست اما بدلیل احساس ناخوشایندی که ایجاد می کند تقریبا همه ی افراد مبتلا برای درمان بیماری خود اقدام می کنند.

متاسفانه پسوریازیس درمان قطعی ندارد اما در صورت مراجعه به متخصصین باتجربه و پیگیری جلسات درمانی و استفاده ی منظم از داروهای تجویز شده، علائم آزاردهنده قابل کنترل می باشند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های سالم پوستی حمله می کند، پوسته پوسته هایی که ممکن است به رنگ قرمز باشند بدلیل تجمع در یک ناحیه از سطح پوست رها شده و موجب اختلال در زندگی روزمره ی افراد مبتلا می شود.

به طور قطعی نمی توان ریشه ی شعله ور شدن علائم پوستی پسوریازیس را مشخص کرد اما ژنتیک یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به این بیماری می باشد. البته این موضوع بدین معنا نیست که در صورت داشتن سابقه ی خانوادگی حتما شما هم روزی به پسوریازیس مبتلا می شوید اما همه ی افراد بخصوص اشخاصی که سابقه ی خانوادگی این بیماری را دارند باید مراقب محرک های شروع علائم پوستی پسوریازیس از جمله عفونت ها، آسیب های پوستی، اضافه وزن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، قرارگیری در معرض هوای سرد یا فشارهای روانی و استرس به میزان زیاد، باشند.

علائم پسوریازیس می توانند در قسمت بالایی و کشاله ی ران، در ناحیه ی مقعد یا بر روی چین و چروک های پوستی، خود را نشان دهند و از میان انواع پسوریازیس، پسوریازیس معکوس شایع ترین نوع در ناحیه ی تناسلی می باشد که اغلب با وصله های براق، سرخ، روشن و صاف نمایان می شود.

 

درمان پسوریازیس تناسلی:

سختی مراقبت و استفاده از داروهای موضعی در این ناحیه روند درمان بیماری را کند می کند. بنابراین توجه به سلامت خود، پیگیری جلسات درمانی، اهمیت به تمیزی پوست و استفاده ی منظم و با حوصله از محصولات درمانی موضعی اهمیت ویژه ای دارد.

پزشک متخصص پس از معاینه ی هر شخص متناسب با شرایط عمومی، نوع پسوریازیس، سطح پیشرفت و ... از روش های متفاوتی برای درمان علائم پوستی کمک می گیرد.

یکی از رایج ترین روش های درمانی، کرم های استروئیدی با دوز پایین می باشد. هرچند این روش بسیار مؤثر است اما از آن جایی که پوست در ناحیه ی تناسلی بسیار نازک است، قدرت بالایی در جذب داروهای موضعی داشته و به همین جهت احتمال بروز عوارض جانبی مقداری افزایش می یابد.

به طور کلی استفاده از تمامی داروهای موضعی و خوراکی پسوریازیس تنها باید تحت نظر متخصصین پوست انجام شود. مثلا طولانی شدن دوره ی مصرف کرم های استروئیدی می تواند باعث نازکی، بروز علائم کشیدگی پوست و آسیب به عروق ناحیه ی تحت درمان شوند.

کرم های حاوی ویتامین D نیز عوارض کمتری در مصرف طولانی مدت دارند و گاها با استروئیدهای ملایم مخلوط شده و سپس مورد استفاده قرار می گیرند.

مهارکننده های کلسینورین مانند کرم پیمکرولیموس و پماد تاکرولیموس نیز معمولا برای درمان علائم اگزما و پسوریازیس تاثیرات خوبی به همراه دارند. از آنجایی که این داروها فاقد استروئید هستند بی خطر می باشند اما هنگامی که برای بار اول از آن ها استفاده می شود به احتمال زیاد احساس سوزش و ناراحتی بوجود خواهد آمد.

البته محصولاتی مانند کرم های نرم کننده ی مرغوب و سبک نیز هرچند خواص دارویی ندارند اما پس از تمیز کردن پوست با شوینده ی مخصوص افراد مبتلا به پسوریازیس می توانند پوست را مرطوب و نرم کرده و به تسکین علائم پسوریازیس نیز کمک کنند.

کاهش وزن و انتخاب رژیم غذایی مدیترانه ای از دیگر نکات مراقبتی بسیار مؤثر برای افراد مبتلا به پسوریازیس ناحیه ی تناسلی می باشد. وجود سبزیجات تازه، میوه، ماهی، روغن زیتون و محدود کردن مصرف گوشت قرمز، شکر، لبنیات و غذاهای فرآوری شده که باعث التهاب پوست می شوند از مهم ترین نکات داشتن یک رژیم مدیترانه ای می باشد.

 

Reviewed by Stephanie S. Gardner, MD on July 17, 2020

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/genital-psoriasis-guide#5

مطالب مرتبط
علت خشکی پوست پا
علت خشکی پوست پا علت خشکی پوست پا خشکی پوست پا پوست پا مراقبت از پوست پا خشکی پوست صورت خشکی پوست دست...
مقایسه ی اثربخشی وبدون ضرر محلول عصـاره های گیاهی با محلول کلوتریمازول 1% در درمان درماتیت سبورئیک: یک کارآزمایی بالینی تصادفی
مقایسه ی اثربخشی وبدون ضرر محلول عصـاره های گیاهی با محلول کلوتریمازول 1% در درمان درماتیت سبورئیک: یک کارآزمایی بالینی تصادفی نرگس بیدهندی، حمیدرضا احمدی آشتیانی، آذین آیت اللهی، سمیه بدنگی، ارکیده قربان دادرس، علیرضا فیروز...
پسوریازیس تناسلی
پسوریازیس تناسلی پسوریازیس تناسلی پسوریازیس تناسلی چیست درمان خانگی پسوریازیس تناسلی پسوریازیس صورت پسوریازیس د...
تزریق چربی
تزریق چربی تزریق چربی تزریق فیلر حجم دهی صورت تزریق صورت فرم دهی صورت
خشکی لب و 5 درمان خانگی آن
خشکی لب و 5 درمان خانگی آن خشکی لب و 5 درمان خانگی آن درمان فوری خشکی لب تقویت کننده ی لب خانگی خشکی لب در تابستان...
با اگزمای زمستانی چه کنیم
با اگزمای زمستانی چه کنیم با اگزمای زمستانی چه کنیم اگزما اگزما در اثر آفتاب بهترین پماد برای اگزما اگزما آرنج...
خارش و قرمزی پوست
خارش و قرمزی پوست خارش و قرمزی پوست علت خارش پوست علت خارش بدن علت خارش بدن در پاییز خارش خارش پوست...
شپش سر کودکان
شپش سر کودکان شپش سر کودکان درمان شپش سر کودکان درمان شپش سر شپشک شپش سر شپش تناسلی شپش چیست...
پماد برای زگیل تناسلی
پماد برای زگیل تناسلی پماد برای زگیل تناسلی پماد زگیل تناسلی زگیل صورت درمان زگیل زگیل قرص زگیل تناسلی درمان گیاهی ز...
درمان فوری تبخال
درمان فوری تبخال درمان فوری تبخال تبخال و کرونا داروی تبخال تناسلی تبخال و کرونا درمان تبخال روی لب درمان تبخال...
پر بازدید ترین ها
بهترین ضدآفتاب برای تمامی شرایط
بهترین ضدآفتاب برای تمامی شرایط بهترین ضدآفتاب برای تمامی شرایط بهترین ضدآفتاب برای انواع پوست بهترین ضدآفتاب پوست چرب با منافذ...
علل تغییر رنگ پوست (1)
علل تغییر رنگ پوست (1) علل تغییر رنگ پوست علت تغیر رنگ پوست ساق پا تغییر رنگ پوست با لیزر علت تیره شدن رنگ پوست...
علل تغییر رنگ پوست (2)
علل تغییر رنگ پوست (2) علل تغییر رنگ پوست (2) علت تغیر رنگ پوست ساق پا تغییر رنگ پوست با لیزر علت تیره شدن رنگ پوس...
بهترین روش های درمان التهاب پوستی (2)
بهترین روش های درمان التهاب پوستی (2) بهترین روش های درمان التهاب پوستی 2 آفتاب سوختگی عفونت بیماری خودایمنی پسوریازیس اگزم...
ارتباط میان شوره ی سر و ریزش مو
ارتباط میان شوره ی سر و ریزش مو ارتباط میان شوره ی سر و ریزش مو التهاب پوست سر و ریزش مو درمان خارش سر و ریزش مو درمان خانگ...
بهترین کرم و لوسیون ها برای پوست خشک
بهترین کرم و لوسیون ها برای پوست خشک بهترین کرم و لوسیون ها برای پوست خشک لوسیون بدن برای پوست خشک بهترین کرم مرطوب کننده برای پوست...
اشتباهات رایج استفاده از ضدآفتاب
اشتباهات رایج استفاده از ضدآفتاب اشتباهات رایج استفاده از ضدآفتاب روش صحیح استفاده از ضدآفتاب تجدید ضدآفتاب ضدآفتاب کرم ض...
سرطان پوست سر
سرطان پوست سر سرطان پوست سر سرطان پوست علائم سرطان پوست علائم سرطان پوست ملانوما کشنده ترین سرطان پوست...
فواید کرم شب
فواید کرم شب فواید کرم شب عوارض کرم شب کرم روز بهترین مارک کرم شب مزایای استفاده از کرم شب کرم شب...
فواید و مضرات لبنیات برای پوست
فواید و مضرات لبنیات برای پوست فواید و مضرات لبنیات برای پوست فواید شیر برای پوست لاکتیک اسید کاربرد اسیدلاکتیک برای پوست...