برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

عوارض قرص راکوتان

زمان انتشار: 1 روز پیش 1004

عوارض قرص راکوتان عوارض راکوتان عوارض راکوتان بر چشم عوارض راکوتان بر مو عوارض قطع ناگهانی راکوتان فواید راکوتان راکوتان و لاغری راکوتان درمان جوش جوش

عوارض قرص راکوتان:

 

مقدمه:

طول دوره ی درمان راکوتان ممکن است بین 4 تا 5 ماه بوده و متناسب با نظر پزشک متخصص کمتر یا بیشتر می شود اما نکته ی حائز اهمیت، عدم مصرف بیش از حد و ادامه ی روند درمانی بدون مشورت با پزشک متخصص می باشد زیرا احتمال بروز علائم پوستی را افزایش می دهد.

عوارض جانبی استفاده از راکوتان را می توان با رعایت دستورالعمل های پزشک متخصص تا حد امکان کاهش داد اما احتمال بروز مواردی خاص وجود دارد.

عوارض راکوتان:

پوست و مو:

از آن جا که ایزوترتینوئین برای درمان آکنه های شدید تولید شده است، این دارو می تواند یکی از روش های درمانی مؤثر برای آکنه ها بوده و تاثیرات قابل توجهی بر پوست دارد.

دفعه ی اول استفاده از راکوتان می تواند با علائم پوستی بارزی همراه باشد. خشکی پوست و شکاف لب، حساسیت پوست به نور خورشید، خشکی مجاری بینی و حتی گاها خونریزی بینی از جمله عوارض جانبی بار اول استفاده می باشند. توجه داشته باشید هنگام مصرف راکوتان استفاده از کرم های ضدآفتاب مرغوب و عدم استفاده از دستگاه های برنزه کننده ی پوست نکته ی بسیار مهمی می باشد.

در طول روند درمان خود ممکن است با بثورات، پوسته پوسته و ترک کف دست و پاها و زردی پوست یا کم پشتی موها مواجه شوید. در این شرایط روش های لیزرتراپی و اپیلاسیون برای حذف موهای زائد و درم ابریژن برای پوست حساس و آسیب پذیر شما مناسب نبوده و حداقل باید صبر کنید تا 6 ماه از اتمام دوره ی درمانی راکوتان بگذرد.

 

 

سیستم تناسلی:

ایزوترتینوئین می تواند اثرات مخرب بر جنین داشته باشد و به همین خاطر خانم ها قبل از شروع دوره ی درمانی خود باید تست بارداری بدهند و در طول درمان از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

همچنین تا 4 هفته پس از اتمام روند درمانی باید از بارداری جلوگیری کرد و در صورت بارداری ناخواسته در هر کدام از مراحل خطرساز باید فورا پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

مصرف ایزوترتینوئین در زمان بارداری می تواند منجر به سقط جنین، زایمان زودرس و نقایص مادرزادی شدید مانند از دست دادن حس شنوایی، تشکیل چشم و گوش های کوچک، مشکلات قلبی، ناتوانی در قدرت تفکر و... شود.

هنوز مشخص نشده است آقایانی که ایزوترتینوئین مصرف می کنند آیا ممکن است باعث ایجاد نقایص مادرزادی در دوران باروری همسر خود شوند یا خیر و در رابطه با انتقال عوارض جانبی از طریق شیرمادر به نوزاد نیز شواهد کافی در دسترس نیست اما توصیه می شود هنگام مصرف مادر به نوزاد شیر مادر داده نشود.

سیستم گوارش:

خونریزی لثه، کمبود اشتها، سوزش سردل، ادرار تیره، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خونریزی رکتوم (انتهای روده ی بزرگ) و آسیب مری، لوزالمعده، کبد و روده از جمله عوارض مصرف راکوتان بر سیستم گوارش بوده که معمولا پزشک متخصص با کنترل سطح کلسترول بیمار در طول روند درمان از بروز عوارض خطرناک جلوگیری می کند.

توجه داشته باشید عوارض راکوتان گستردگی زیادی داشته و در این مقاله تنها به برخی از مهم ترین عوارض جانبی اشاره شد تا از اهمیت مصرف با دقت و تحت نظر متخصصین باتجربه آگاه شویم.

سیستم عصبی مرکزی:

سردرد و خستگی از جمله عوارض بالقوه ی مصرف راکوتان بوده و تاری دید، خشکی چشم، شنوایی ضعیف و افزایش فشار در مغز از جمله عوارض دیگر راکوتان بر سیستم عصبی مرکزی بدن می باشند.

تاری دید، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، تشنج، صرع و سکته از جمله نشانه های افزایش فشار مغز بوده که در صورت مصرف خودسرانه و بدون مشورت با پزشک متخصص احتمال بروز چنین نشانه هایی افزایش می یابد.

مشکلات جدی بهداشت روان مانند افسردگی، روان پریشی و ایجاد افکار خودکشی از جمله علائم دیگر استفاده از راکوتان بوده و یک سری واکنش های آلرژیک مانند کهیر پوستی، تورم دهان یا مشکلات تنفسی نیز ممکن است بوجود آیند که این دسته از واکنش ها در هر شخص متفاوت می باشد.

 

 

 

Medically reviewed by Alan Carter, Pharm.D. — Written by Ann Pietrangelo — Updated on January 22, 2018

https://www.healthline.com/health/accutane-side-effects-on-the-body

 

 

مطالب مرتبط
جوانسازی پوست با لیزر
جوانسازی پوست با لیزر جوانسازی پوست با لیزر بهترین دستگاه جوانسازی پوست جوانسازی پوست با لیزر هزینه جوانسازی پوست...
عوارض قرص راکوتان
عوارض قرص راکوتان عوارض قرص راکوتان عوارض راکوتان عوارض راکوتان بر چشم عوارض راکوتان بر مو عوارض قطع ناگها...
هایفوتراپی صورت
هایفوتراپی صورت هایفوتراپی صورت هایفوتراپی چیست هایفوتراپی برای لک صورت هایفوتراپی غبغب هایفوتراپی برای...
پسوریازیس در کودکان
پسوریازیس در کودکان پسوریازیس در کودکان پسوریازیس ناخن در کودکان پسوریازیس خفیف پسوریازیس سر پسوریازیس در اط...
بهترین کرم های ضد آفتاب
بهترین کرم های ضد آفتاب کرم های ضدآفتاب چه تاثیری بر محافظت از پوست ما دارند؟
درمان شپش سر
درمان شپش سر درمان شپش سر شپشک شپش سر شپش بدن درمان شپش سر شپش تناسلی شپش چیست شپش شامپو...
درمان اگزما پوستی
درمان اگزما پوستی درمان اگزمای پوستی درمان اگزما درمان خانگی اگزما درمان اگزما دست اگزما پوست دست پماد...
علت جوش صورت
علت جوش صورت علت جوش صورت علت جوش صورت در مردان علت جوش صورت در سنین بالا علت جوش خط فک علت جوش زدن ب...
کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار
کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار کرم مرطوب کننده پوست چرب درمان پوست چرب پوست چرب مراق...
شامپودرمانی پسوریازیس
شامپودرمانی پسوریازیس شامپو درمانی پسوریازیس درمان پسوریازیس پسوریازیس پوست سر علائم پسوریازیس پوست سر پسوریاز...
پر بازدید ترین ها
قرص راکوتان برای جوش
قرص راکوتان برای جوش قرص راکوتان برای جوش فواید قرص راکوتان قیمت قرص راکوتان قرص راکوتان راکوتان قرص راکوت...
مرطوب کننده پوست خشک خانگی
مرطوب کننده پوست خشک خانگی مرطوب کننده پوست خشک خانگی ساخت کرم مرطوب کننده برای پوست چرب آبرسانی به پوست خشک بهترین کر...
مرطوب کننده ی عالی برای صورت
مرطوب کننده ی عالی برای صورت مرطوب کننده عالی برای صورت بهترین کرم مرطوب کننده ی پوست چرب کرم مرطوب کننده چی بخرم 10 مرط...
کرم آبرسان کودک
کرم آبرسان کودک کرم آبرسان کودک بهترین کرم مرطوب کننده ی کودک کرم مرطوب کننده کودک کرم مرطوب کننده نوزاد...
عوارض قرص راکوتان
عوارض قرص راکوتان عوارض قرص راکوتان عوارض راکوتان عوارض راکوتان بر چشم عوارض راکوتان بر مو عوارض قطع ناگها...
کرم ترک پا
کرم ترک پا کرم ترک پا بهترین کرم ترک پا قیمت کرم ترک پا مشخصات کرم ترک پا کرم ترک پا خنک کننده ک...
بهترین کرم مرطوب کننده
بهترین کرم مرطوب کننده بهترین کرم مرطوب کننده برای پوست حساس کرم مرطوب کننده چی بخرم کرم مرطوب کننده صورت کرم مرطو...
علت جوش صورت
علت جوش صورت علت جوش صورت علت جوش صورت در مردان علت جوش صورت در سنین بالا علت جوش خط فک علت جوش زدن ب...
کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار
کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار کرم آبرسان برای پوست چرب و جوش دار کرم مرطوب کننده پوست چرب درمان پوست چرب پوست چرب مراق...
بهترین کرم برای درمان ملاسما
بهترین کرم برای درمان ملاسما بهترین کرم برای درمان ملاسما ملاسما ملاسما بدن درمان قطعی ملاسما درمان ملاسما با مزوتراپ...