برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

اسکلروتراپی

زمان انتشار: 2 سال پیش 2449

اسکلروتراپی روش نوین درمان رگهای واریسی به معنی تزریق ماده دارویی اسکلروزان درون رگهای واریسی و عنکبوتی ساق و ران است که نهایتا به، بهبودی ظاهری و درمان آنها منجر میشود.

اسکلروتراپی تقریبا بین 30-50 دقیقه طول میکشدو اغلب چند جلسه درمانی برای حصول به نتیجه ایده ال لازم است و معمولا 10تا 14 روز بعد از هر جلسه درمانی ویزین اول انجام میشودو فواصل جلسات درمانی نیز بین4تا 6 هفته است.

علایم بهبودی بعد از دوهفته مشهود است ولی تا حصول به نتیجه حداکثر یک ماه زمان لازم است.

در هر جلسه اسکلروتراپی بین 30تا 40 درصد از رگهای درمان شده از بین میرود.سایر رگها باید در جلسات بعدی درمان شود.در مجموع کمتر از 10درصد افراد به جلسات معمول درمان جواب نمیدهند و گاهی لازم است غلظتهای بیشتر و جلسات بیشتری برای انها انجام شود.و یا به علت زمینه ای بررسی شود.

به طور معمول رگهای عنکبوتی بین 3تا5 هفته پس از جلسه درمان محو میشوند.برای رگهای بزرگتر ممکن است پاسخ درمانی بین 2تا3 ماه طول بکشد.وقتی رگی به درمان جواب بدهد،هرگز برگشت ندارد.عوارض این روش در صورت انجام صحیح،ناچیز و با صورت کبودی و درد مختصر خواهد بود.

(Sclerotherapy)

اسکلروتراپی روش نوین درمان رگهای واریسی به معنی تزریق ماده دارویی اسکلروزان درون رگهای واریسی و عنکبوتی ساق و ران است که نهایتا به بسته شدن رگها،بهبودی ظاهری و درمان انها منجر میشود. ماده تزریقی در این روش درمانی اسکلروزانت نامیده میشود این ماده با اسیبی که به دیواره عروق وارد میکند باعث زخمی و بسته شده رگهای واریسی و عنکبوتی میشود و پس از مدت زمانی واکنش بدن باعث از ببن رفتن و نهایتا محو شدن رگ واریسی میشود.

مراحل درمان اسکلروتراپی به چه صورت است ؟

بسته به اندازه و تعداد رگهای واریسی،وهمچنین عامل زمینه ای ایجاد کننده بیمار ممکن است 2تا3 جلسه درمانی نیاز باشد.در افرادی که رگهای زیادی دارند ممکن است تعداد جلسات درمانی بیش از ابن باشد.رگهای سطحی و قابل درمان در معاینه مشخص شود.

گاهی بیحسی موضعی استفاده میشود ولی برای اکثر بیماران درد ناشی از تزریق قابل تحمل است و معمولا نیازی به بیحسی نمی باشد.سپس ماده اسکلروزانت با سوزنهای بسیار ظریف و به مقدار کم و به اهستگی در هر بک از رگ ها تزریق میشود.

موقع تزریق احساس سوزش خفیف طبیعی است.پس از تزریق،بلافاصله و بر روی تخت بانداژ رگ انجام میشود که باعث میشود کبودی،احتمال  بوجود امدن لخته و سایر عوارض به حداقل برسد.پس از اتمام کار،بیمار باید جوراب کشدار(شبیه شلوار استرچ) یا همان جوراب واریس بپوشند.

هر جلسه اسکروتراپی بین 30-50 دقیقه طول میکشد و اغلب چند جلسه درمانی برای حصول  به نتیجه ایده ال لازم است و معمولا 10تا 14 روز بعد از هر جلسه درمانی ویزیت اول انجام میشود و فواصل جلسات درمانی نیز بین 4تا 6 هفته است.

علایم بهبودی  بعد از دو هفته مشهود است ولی تا حصول به نتیجه حداکثر معمولا یک ماه زمان لازم است.

در هر جلسه اسکلروتراپی بین 30 تا 40 درصد از رگهای درمان شده از بین میرود.سایر رگ ها باید در جلسات بعدی درمان شود.در مجموع کمتر از 10 درصد افراد به جلسات معمول جواب نمیدهند و گاهی لازم است غلظتهای بیشتر و جلسات بیشتر برای انها انجام شود.و یا علت زمینه ای بررسی شود.

به طور مهمول رگهای عنکبوتی ببن 3 تا 5 هفتا پس از جلسا درمان محو میشوند.برای رگهای بزرگتر ممکن است پاسخ درمانی بین 2تا3 ماه طول بکشد.وقتی رگی به درمان جواب بدهد.هرگز برگشت ندارد.عوارض این روش در صورت انجام صحیح،ناچیز و به صورت کبودی و درد مختصر میباشد.

گرداورنده وب سایت دکتر پوست/متخصش پوست،مو و زیبایی نیلفروش زاده

سایر مطالب:

کهیر

اثر لیزر بر مو

 

مطالب مرتبط
5 نکته مهم در مورد پسوریازیس
5 نکته مهم در مورد پسوریازیس اگر می خواهید با پسوریازیس راحت باشید کلیک کنید
? لایه برداری ( اسکراب ) پوست
? لایه برداری ( اسکراب ) پوست لایه برداری در واقع از بین بردن سلول های مرده پوست می باشد , که پوست شما را درخشان و صاف میکند.
بهترین رژیم غذایی سال!!
بهترین رژیم غذایی سال!! رژیم مدیترانه ای!!
مزوتراپی
مزوتراپی ✍️مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی با تزریق مکرر به لایه درم پوست مواد حیاتی از جمله ویتامین ها، مواد...
3 نکته مهم برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک دور چشم
3 نکته مهم برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک دور چشم چشم ها مرکز توجه هستند و باید از پوست اطراف چشم مراقبت کنیم
فتوتراپی پسوریازیس
فتوتراپی پسوریازیس فتوتراپی پسوریازیس
جراحی پیوند مو
جراحی پیوند مو جراحی پیوند مو امروزه بیش از پیش طبیعی جلوه می‌کند و این شانس را به افراد می‌دهد که زمان را به عقب ب...
دانستنیهایی در باره ی بوتاکس های تقلبی!!!
دانستنیهایی در باره ی بوتاکس های تقلبی!!! بوتاکس چین و چروک صورت را بدون نیاز به جراحی از بین می برد.چین های افقی پیشانی و خط اخم را از بین می...
واریس چیست؟
واریس چیست؟ طراحی جوراب های واریس جوری میباشد که باید به طور سفتی دور پا قرار گیرد. زمان و تمرین مورد نیاز است ت...
با موهای خیس نخوابید!
با موهای خیس نخوابید! خوابیدن با موهای خیس یکی از بدترین عادت هایی است که افراد بخصوص خانم ها دارند. اگر شمابا موهای خیس ب...