مراقبت از پوست با سی توصیه ای که برای جذاب بودن به آن نیاز داری(بخش2)

زمان انتشار: 7 ماه پیش 1300

از آنجاییکه داشتن پوستی شاداب و سالم برای همهی ما مهم است در این نوشته همراه شما هستیم تا نکاتی در مورد مراقبت از پوست بیاموزیم.

۱۰. منافذ باز و ریز پوست را لایهبرداری کنید :
جای تعجب دارد که چطور منافذ به این ریزی میتوانند این همه مشکلساز شوند تا جایی که متداولترین مشکلات پوستی در خانمها مربوط به همین منافذ کوچک پوست است. امیری توضیح میدهد «وقتی منافذ ریز پوست با آلودگی، چربی، سلولهای مرده، کراتین و پروتئین هایی که روی سطح پوست زندگی میکنند پر شوند بزرگتر به نظر میرسند. پس این منافذ را ببندید تا کوچکتر شوند. برای تمیز کردن و بستن منافذ باز پوست، روزانه و به طور مرتب پوست را با موادی مثل اسید سالیسیلیک و گلیکولیک، از اجزای ثابت ژلهای درمان آکنه، لایهبرداری کنید. میتوانید برای لایهبرداری سلولهای مردهی پوست با دستگاه میکرودرم هر یکی دو هفته به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از بازتر شدن منافذ پوست با بالاتر رفتن سن باید پوست را از آسیب اشعهی آفتاب حفظ کنید. آسیب ناشی از نور آفتاب، کلاژن را تخریب میکند که میتواند باعث بازتر شدن منافذ پوست شود.

۱۱. از محصولات حاوی رسوراترول استفاده کنید :
رسوراترول (Resveratrol) یک پلیفنول و آنتیاکسیدان قوی در پوست انگور قرمز است که برای جلوگیری از چین و چروک و ضعیف شدن سلولهای پوست در اثر عوامل مخرب زیستی مثل انواع آلایندهها و دود استفاده میشود. ارین گیلبرت (Erin Gilbert) متخصص پوست و پژوهشگر میگوید «در بسیاری از محصولات پوستی این ماده بسیار قویتر از ویتامین سی ظاهر میشود و بر اساس مطالعات این ماده میتواند تا حدی باعث سفتی پوست شود.» برای پر کردن خطوط و چروکهای پوستی و داشتن پوستی صاف هر شب از مقدار کمی سرم رسوراترول استفاده کنید.

۱۲. پوست گردن و بالای سینه را نادیده نگیرید :
بسیاری از ما تصور میکنیم منظور از از پوست فقط پوست صورت است و زمانیکه به چانه میرسیم دیگر گردن و سینه را فراموش میکنیم و البته پوست این ناحیه از بدن هم با چروکشدن، ضعیفشدن و لکه های پوستی که ناچار میشویم زیر یقهی لباس پنهانشان کنیم انتقام میگیرد. امیری میگوید: «این ناحیه، دارای پوستی نازک و حساس، بدون ذخیرهی خونی فراوان است پس به این راحتی ها التیام نمی یابد. علاوه بر این، همیشه یادمان میرود به این قسمت از پوست کرم ضد آفتاب بزنیم.» پوست گردن و سینه هم نیازمند همان محصولاتی است که برای صورت به کار میبرید اما از مقدار کمی از محصولات دارای مواد فعالتر مثل رتینول و انواع اسیدها استفاده کنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست این ناحیه شوند.

۱۳. قبل از خواب آرایشتان را پاک کنید :
باقی ماندن آرایش و آلودگی روی پوست نه تنها منجر به خشکی پوست میشود بلکه کاری میکند پوستتان شوره بزند (همان پوستههای سفیدی که گاهی روی پوست صورت حس میکنید.) دکتر مکرین الکسیادس آرمناکاس (Macrene Alexiades-Armenakas) استادیار متخصص پوست در دانشکدهی پزشکی ییل آمریکا معتقد است: «اکثر مواد آرایشی حاوی نوعی مولکول قندی است که میتواند موجب رشد قارچها در طول شب بشوند.» فراموش نکنید آرایش چشم را نیز خوب پاک کنید. به نظر دکتر وو «باقی ماندن آرایش چشم، موجب جوش های اطراف چشم، خارش و پدید آمدن جوشهای ریز سفید موسوم به کیست میلیا میشود.» برای پاکسازی چشم از مواد آرایشی میتوانید از انواع پاککنندههای آرایش چشم که در بازار وجود دارد، استفاده کنید.

۱۴. وقتی کم میخوابید، از شیر سویا استفاده کنید :
شیرسویا یک ضدالتهاب طبیعی است که تورم و پف را کم میکند. پروتئین سویا باعث میشود خطوط موسوم به پنجه کلاغی که معمولا اطراف چشمها ایجاد میشوند کمتر و ملایمتر به نظر برسند. خنکی شیر سویا، پف چشم را کم میکند و با انقباض رگهای اطراف چشم باعث میشود خون به چشمتان ندود و چشمتان قرمز به نظر نرسد. برای اینکه حس بهتری داشته باشید و برای رفع قرمزی چشمها میتوانید از کمپرس شیر سویا استفاده کنید. پنبه را آغشته به شیرسویا کنید و روی چشمها (یا هر قسمت از صورتتان که قرمز و ملتهب یا تحریک شده است)، بگذارید. حالا آرام باشید و اجازه دهید این کمپرس مفید ۵ دقیقه روی پوستتان بماند.

۱۵. همین امروز صبح پف زیر چشم را درمان کنید :
آنا چاپس (Anne Chapas) جراح و متخصص پوست میگوید: «چون تمام مدت شب دراز کشیده هستید، زیر چشمتان آب جمع میشود و به مرور زمان زیر چشمها پف میکند.» پس سعی کنید طوری بخوابید که صورتتان کمی بالا قرار بگیرد، برای مثال دو بالشت زیر سر بگذارید. سعی کنید صبحها زیر چشمتان را با یک کرم دور چشم حاوی مواد ضدپف چشم و بازسازیکننده ماساژ دهید. برای رفع تیرگی دور چشم هم میتوانید از کرمهای کافئیندار استفاده کنید. کافئین عروق خونی را منقبض میکند و باعث میشود خون مویرگها کمتر زیر پوست پخش شود و پوست را تیره نکند. دی اکسید تیتانیوم، میکا و اکسید آهن موجود در این کرمها باعث بازتاب نور میشود و پوست را شفافتر میکند.

۱۶. از آب داغ دوری کنید :
هرچند دوش آب داغ مخصوصا در فصل سرد لذتبخش است اما حمام با آب داغ یا خیلی گرم یکی از دشمنان بی چون و چرای پوست شماست. دوش آب داغ نه تنها ممکن است موجب قرمزی و بعد از آن سوختگی پوست شود بلکه باعث میشود عروق خونی برای خنکی پوست تلاش کنند در نتیجه فرد ممکن است دچار سرگیجه شود. دکتر الکسیادس آرمناکاس میگوید: «پوست شما در بیست سالگی در عرض یک ساعت بعد از استحمام میتواند به حالت عادی خود بازگردد این روند در سی سالگی، ممکن است ۲ساعت طول بکشد اما در ۴۰ سالگی پوست شما توانایی بازگشت به حالت عادی و خاصیت ارتجاعی بیست سالگی را ندارد پس در معرض آسیب بیشتری قرار خواهد گرفت .

۱۷. برای استفاده از مرطوب کننده صبر نکنید :
همهی مرطوبکنندهها حاوی ترکیبات کلیدی هستند که برای پوست مانند یک سد محافظ عمل میکنند و مانع از بین رفتن رطوبت سطح پوست میشوند اما از آنجاییکه پوست همیشه با تبخیر رطوبت خود را خنک میکند پس قبل از هیدراتاسیون و از دست رفتن رطوبت پوست، فقط چند دقیقه زمان دارید تا از مرطوبکننده استفاده کنید. سعی کنید وقتی هنوز صورتتان کمی خیس است از مرطوبکنندهای حاوی دایمتیکون استفاده کنید. تحقیقات دکتر الکسیادس آرمناکاس نشان میدهد این مرطوبکننده میتواند تا ۲۴ ساعت رطوبت پوست را نگه دارد، از پوست محافظت کند و همچنان که رطوبت در پوست جذب میشود،خطوط ظریف روی صورت را کمتر کند (به تفاوت کشمش و انگور نگاه کنید تا اثر رطوبت برای پوست را بهتر درک کنید .

۱۸. صورتتان را با ملایمت اصلاح کنید :
موم انداختن یا اصلاح موهای زائد مخصوصا در خانمهایی که پوست تیرهتر دارند میتواند به آسیبهای پوست مثل لک یا زخم منجر شود. دکتر کوک-بولدن پیشنهاد میکند قبل از اپیلاسیون، جاهایی از پوست را که میخواهید اصلاح کنید با یک شستشو دهندهی آنتی باکتریال تمیز کنید. حتما یک مادهی ضد التهاب برای بعد از اصلاح داشته باشید تا پوست کمترین آسیب را ببیند و تغییر رنگ ندهد. سعی کنید تا چند روز بعد از اصلاح همچنان از یک کرم ترمیم کنندهی پوست استفاده کنید تا پوستتان آسیب نبیند و لک نشود. کوک-بولدن معتقد است «صرف پول برای خرید این محصولات در بلندمدت مثل پس انداز عمل میکند چرا که هزینه رهایی از آسیبهای پوستی در سنین بالاتر بسیار بیشتر از این حرفهاست.

۱۹. آب هندوانه بخورید
به گفتهی الیزابت سومر (Elizabeth Somer) متخصص تغذیه، افزودن خوراکیهای حاوی لیکوپن، مانند همین آبمیوهی صورتی رنگ جذاب به رژیم غذایی، «آسیبها و قرمزی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را پایین میآورد و از چروک پوست و حتی ابتلا به سرطان پوست چلوگیری میکند.» هر روز یک لیوان آب هندوانه میل کنید. میتوانید آن را به عنوان آبمیوه به تنهایی یا همراه با آبمیوههای دیگر بنوشید یا در سالاد بریزید. میتوانید پوره ی هندوانه را به تنهایی یا با آب سیب مخلوط کنید و در قالب یخ بریزید، این مکعبهای یخی را در لیوان آب بیندازید. آب طعم دارتان آماده است میتوانید از نوشیدن آن لذت ببرید و پوست شادابی هم داشته باشید.

۲۰. پوستتان را لایهبرداری کنید :
وکسلر میگوید «به مرور زمان آنزیمهای نرمال پوست دیگر کارآیی لازم برای حذف سلولهای مرده را از دست میدهند، این سلولها روی پوست باقی میمانند و مانع بازتاب نور از روی پوست میشوند.» نتیجه؟ رنگ پوست تغییر میکند و شادابی خود را از دست میدهد. میتوان با لایهبرداری پوست با استفاده از اسیدهای آلفاهیدروکسی مثل اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک روند حذف این سلولهای پوستی مرده را سرعت بخشید. معمولا اکثر کرمها حاوی این مواد هستند اما مقدار آنها بسیار کم است. کرم لایهبرداری انتخاب کنید که حدودا ۸ درصد از این مواد داشته باشد. مقدار بیشتر این مواد در لایهبردارها میتواند به پوست آسیب برساند. دفعات اول پوست کمی میسوزد اما به مرور و با استفاده مدام از این کرمها، پوست عادت میکند.

 

گرد آورنده سایت دکترِ پوست

 

سایر مطالب

آیا از خطرات لوازم آرایشی اگاه هستید؟

ده اصل ضد پیری

تیرگی دور چشم

مطالب مرتبط
نکاتی که بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت گردد
نکاتی که بعد از لیزر موهای زائد باید رعایت گردد امکان دارد رشد موهای لیزر شده ۱ تا ۲ هفته بعد از لیزر موهای زائد ادامه یابد و بعد از آن شروع به ریخت...
اسکین تگ یا زواید پوستی چیست؟
اسکین تگ یا زواید پوستی چیست؟ اسکین تگ زایده های پوستی بدون درد و غیرقابل رشد بر روی پوست هستند. آنها با یک ساقه کوچک و نازک به نا...
✅ شش دشمن پوست و مو را بشناسید
✅ شش دشمن پوست و مو را بشناسید هرکسی علاقمند است که پوست زیبا و بدون چروک داشته باشد.
دلایل پرمویی صورت
دلایل پرمویی صورت موی صورت که برای خانم ها نوعی دردسر به شمار می آید، یک مسئله کاملا طبیعی در بدن است.
✅كيست پيلار ( تریشیلمائی )
✅كيست پيلار ( تریشیلمائی ) کیست پیلار به رنگ پوست بوده و داخلش ماده کراتین به لایه شاخی پوست بوده که ممکن است این کیست در خانمه...
کراتینه کردن مو
کراتینه کردن مو کراتینه کردن مو روشی موثر برای درمان موهای آسیب دیده است و زیبایی دو چندانی به موها می دهد اما این ک...
?  کهیر با توجه به چه چیزی دسته بندی میشود
? کهیر با توجه به چه چیزی دسته بندی میشود کهیر با توجه به مدت زمان بهبود دسته بندی میشود
علل درمان تیرگی دور چشم
علل درمان تیرگی دور چشم مزوتراپی همراه با كربوكسي تراپي: درمان تیرگی دور چشم: Eye Circle
آیا شکلات و شیرینی جوشهایم را بدتر میکند؟
آیا شکلات و شیرینی جوشهایم را بدتر میکند؟ آکنه از شایعترین بیماریهای پوست است طوری که تقریبا تمام نوجوانان به درجاتی به آن دچار می شوند. این ب...
✅ پاکسازی پوست در نوجوانی بخش دوم
✅ پاکسازی پوست در نوجوانی بخش دوم ویژگیهای فیزیولوژیک پوست آقایان
پر بازدید ترین ها
? حساسيت ناشي از تركيبات آرايشي و بهداشتي
? حساسيت ناشي از تركيبات آرايشي و بهداشتي مصرف بیش از اندازه هیچگونه مواد آرایشی برای پوست مفید نیست. حتی داروهای پوستی هم عوارض جانبی دارند....
خشکی لب
خشکی لب لبها اعضایی بسیار حساس و در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار آسیبپذیر هستند. دلیل این موضوع هم نبود رن...
? آرایش و پیری یا جوانی پوست
? آرایش و پیری یا جوانی پوست لوازم آرایشی یکی از مواد پرکاربرد امروزی می باشد که بایستی نحوه صحیح مصرف و همچنین نکات بهداشتی استف...
??دتاکس واتر میوه ای چگونه تهیه می شود؟؟??
??دتاکس واتر میوه ای چگونه تهیه می شود؟؟?? دتاکس واتر آبی است که میوه‌های تازه و سبزیجات را به آن اضافه کرده‌اند که گاهی‌اوقات به آن آب طعم‌دار...
?مکانسیم اثر کرایوتراپی و کاربرد آن ?
?مکانسیم اثر کرایوتراپی و کاربرد آن ? سرمادرمانی یا کرایوتراپی به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض...
?? ‎زگیل کف پا
?? ‎زگیل کف پا از آنجا که زگیل کف پا در یک منطقه فشار هستند، آنها به سمت داخل رشد می کنند و غالباً حساس و دردناک هس...
? خواص بی نظیر کشک?
? خواص بی نظیر کشک? کشک از خواص شیر برخوردار است و دارای مواد معدنی کلسیم، چربی، نمک، پروتئین و نیاسین (ویتامین B3) می...
??باورهای غلط در مورد کلسترول تخم مرغ??
??باورهای غلط در مورد کلسترول تخم مرغ?? کُلِستِرول ، یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته چربی‌ها (لیپیدها) است. این مولکول ۲۷ گزینه ساختار چند...
پوست سالم با داشتن تغذیه سالم
پوست سالم با داشتن تغذیه سالم پيشنهادهايي براي داشتن پوست سالم با ميوه هاي فصل
?رابطه تغذیه و آکنه?
?رابطه تغذیه و آکنه? یکی از گسترده‌ترین بیماری‌های پوستی آکنه نام دارد. علت به وجود آمدن لکه‌ها و جوش‌ها، به ویژه در صورت...