برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

راهکار هایی برای داشتن ناخن هایی سالم

زمان انتشار: 1 سال پیش 1764

برای داشتن دست های زیبا باید ناخن های سالم و زیبا داشته باشید، داشتن ناخن های زیبا برای خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما گاهی این به یک آرزو برای خانم ها تبدیل میشود

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که به هیچ عنوان نمیتوانید ناخنهایتان را بلند کنید و به محض اینکه ناخن هایتان بلند میشوند با انجام کوچکترین کاری مثل باز کردن در کارتن خم میشوند و میشکنند یا لایه لایه کنده میشوند. اگر این طور است، توصیه های زیر را به کار ببندید تا شما نیز بتوانید از لذت داشتن ناخنهای بلند و زیبا برخوردار شوید.

?تا جای ممکن باید میزان تماس ناخنها را با مواد شیمیایی از نوع کافور ، فتالات و تولوئن کم کنید.

?هرگز بیش از 2 تا 3 روز از لاک روی ناخن استفاده نکنید. اجازه دهید ناخنها تنفس کنند. استفاده از چسب ناخن و ناخن مصنوعی سبب نازک شدن و شکنندگی ناخنها میشود.

?هنگام استفاده از مواد شیمیایی و مواد پاک کننده قوی یا قلیاها دستکش دستتان کنید زیرا این مواد عامل نرمی و تخریب تدریجی ناخن هستند. این توصیه برای آقایان هم صادق است.

?حلالهای آلی و روغن موتور باعث نرم شدگی صفحه ناخن و روغنهای معدنی باعث اونیکولیز (جدا شدن ناخن از بستر) و ضخامت زیر ناخن میشود اما مساله آخر که معمولا اکثر خانمها در مورد آن زیاد شنیدهاند و کمتر رعایت میکنند، تماس مکرر با آب و مواد شوینده است که میتواند باعث خشکی و آسیب ناخن شود. در این شرایط ناخنها شکننده میشوند و انتهای آنها ترک میخورد.

?گوشه کردن کنار ناخن که در واقع شکسته شدن بخش سطحی پوست است نیز به دلیل خشکی و خیس شدن زیاد دست حین کار و شستشو یا به علت ناخن جویدن ایجاد میشود. در چنین شرایطی بهتر است از دستکش های کار استفاده و با کرم های مرطوب کننده از ایجاد آن پیشگیری شود.

?ناخن ها را به درستی کوتاه کنید

ناخنها را باید به گونهای کوتاه کنید که گوشه های ناخن حفظ شود و خط رویش ناخن به شکل مستقیم درآید.کوتاه کردن نادرست ناخنها یکی از علل فرورفتن گوشت داخل ناخن است که باعث نفوذ دردناک بافت اطراف ناخن به کناره های آن میشود. هنگام استفاده از سوهان ناخن نیز باید دقت کنید که سوهان را به یک سمت بکشید و از حرکت رفت و برگشتی خودداری کنید. در ضمن مانیکور شدید و عقب زدن کوتیکول ناخن و نظافت کنار ناخن با وسایل آلوده ممکن است باعث عفونت حاد یا مزمن بافت کنار ناخن شود.

?هرگز از ناخن بهعنوان یک ابزار برای باز کردن در قوطی و... استفاده نکنید و هنگام استفاده از کرمهای مرطوبکننده برای پوست دست، ناخنهایتان را از یاد نبرید. استفاده از روغنهای طبیعی یا کرمهای مرطوبکننده سبب تقویت و استحکام بیشتر ناخن میشود.

3 باور نادرست درباره رشد ناخن

1) ورزش باعث افزایش جریان خون و رشد سریعتر ناخن میشود: واقعیت این است که ورزش برعکس احتمال شکستگی ناخن را بیشتر میکند.

2) رژیم سرشار از پروتئین میتواند رشد ناخن را افزایش دهد: این درست است که ناخن از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده و کمبود پروتئین در رژیم غذایی میتواند سبب سست و شکننده شدن ناخن شود اما از نظر علمی هنوز به اثبات نرسیده است که افزایش مصرف پروتئین به رشد بهتر ناخن کمک کند.

3) زدن سیر روی ناخن: برخی افراد میگویند سیر حاوی سلنیوم است و کمبود این ماده میتواند عامل سستی و شکنندگی ناخن باشد، پس زدن سیر روی ناخن میتواند این کمبود را جبران کند و سبب تقویت ناخن شود. این موضوع صحت علمی ندارد و حتی ممکن است زدن سیر روی ناخن با عوارضی همراه باشد.

9 نکته ای که احتمالا درباره ناخنهایتان نمی دانستید

 1. آب قادر است از ناخن عبور کند به همین دلیل است که تکرار تماس با آب و شویندهها میتواند ناخن را خشک و شکننده کند.
 2. خاصیت انعطاف پذیری نسبی ناخن به دلیل فسفولیپیدهایی است که در غشای سلولهای بدن وجود دارد و ماده اصلی تشکیل دهنده آن است.
 3. قدرت و استحکام ناخن نه تنها به ترکیبات بلکه به شکل آن نیز بستگی دارد.
 4. متوسط رشد ناخن 3 میلیمتر در ماه است ولی بین 4/4-9/1 میلیمتر در ماه متغیر خواهد بود.
 5. فصول مختلف و بیماریهای خفیف اثر ناچیزی بر رشد ناخن دارد.
 6. قد یا وزن فرد روی رشد ناخن تاثیری ندارد.
 7. رشد ناخن مردان تا 19 سالگی بیشتر از زنان است این تفاوت از این سن کاهش مییابد ولی تا 69 سالگی رشد ناخن در مردان اندکی بیشتر است. از این سن به بعد، رشد ناخن در هر دو جنس یکسان میشود.
 8. بارداری باعث افزایش سرعت رشد ناخن و سوءتغذیه باعث کاهش رشد آن میشود.
 9. بعضی از بیماریهای شدید باعث اختلال در رشد ناخن میشود. مثلا به دنبال ابتلا به اوریون و تیفویید ممکن است فرورفتگی با برجستگی عرضی روی ناخن دیده شود.

گرد آورنده سایت دکترِ پوست/متخصص پوست ، مو و زیبایی دکتر صابر شجاعی

 

سایر مطالب

نکات اصلاح صورت آقایان

سودوفولیکولیت

و اما درمان پشه گزیدگی(بخش2)

مطالب مرتبط
پسوریازیس
پسوریازیس هيچ تست خونی برای تشخيص پسوريازيس وجود ندارد و اغلب با معاينه بالينی تشخيص داده ميشود ، هر چند گاهی...
✍️ پاسخ به تمامی سوالات در مورد لیپوماتیک
✍️ پاسخ به تمامی سوالات در مورد لیپوماتیک لیپوماتیک یک روش نوین و کار آمد برای از بین بردن چربی هایی است که به راحتی نمی توانید آن ها را از بی...
✅ليزر آر اف فركشنال چیست و چه کاربردی دارد؟✅
✅ليزر آر اف فركشنال چیست و چه کاربردی دارد؟✅ دستگاه آر اف فرکشنال (rf) نقش مهمی در زمینهٔ جوان‌سازی و زیبایی پوست دارد و برای درمان شلی پوست، چرو...
خال ها یا ضایعات پوستی مسطح یا برجسته ناشی از چیست؟
خال ها یا ضایعات پوستی مسطح یا برجسته ناشی از چیست؟ خال یک نتوپلاسم خوش خیم سلول های رنگدانه ساز است که بسیاری از افراد روی پوست نقاط مختلف بدن خود در ا...
نحوه استفاده از ضد آفتاب ها
نحوه استفاده از ضد آفتاب ها معمولا باید یک لایه نازک ۰٫۱ میلی‌متری از کرم روی پوست زده شود. بعضی‌ها معتقدند هرچه بیشتر کرم استفا...
♒چگونه از پوست چرب محافظت کنیم ⁉
♒چگونه از پوست چرب محافظت کنیم ⁉ پوست چرب آزار دهنده ست. اگر غدد چربی پوست بیش از حد چربی ترشح کنند، باعث ایجاد پوست چرب می‌گردد. چرب...
❎بعد از اپیلاسیون جوش نزنید!
❎بعد از اپیلاسیون جوش نزنید! بعد از اپیلاسیون ممکن است فولیکول مو در اثر کشش مو تحریک شود و ظاهر چرکی پیدا کند. توصیه میشود افراد...
سوالات مهم در باره ی ضد افتاب
سوالات مهم در باره ی ضد افتاب سه سوال در مورد ضد آفتاب
?توضیحات بیشتر درباره ی لیزر?
?توضیحات بیشتر درباره ی لیزر? ??لیزر چیست؟
⬅️اسکار (جای زخم) چیست؟
⬅️اسکار (جای زخم) چیست؟ جوشگاه به محل جوش خوردن زخم‌ها گفته می‌شود. در میان عامه واژه ترکیبی جای زخم بیشتر رایج است و در علم...