برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

برداشتن تاتو(خالکوبی)

زمان انتشار: 1 سال پیش 9752

تاتو نشانه يا يك طرح دائمی است كه با كاشتن رنگ ، داخل پوست به وجود می آيد. اين عمل پديده ای جهانگير است به طوری كه در حال حاضر بالغ بر 10 ميليون آمريكايی تاتو دارند.

برداشت خالكوبی (تاتو)‌

 به مرور زمان عده كثيری درخواست برداشت خالكوبی را دارند. روشهای زيادی برای برداشتی تاتو مورد بررسی قرار گرفته اند . روشهای قديمی با تخريب و يا برداشتن لايه هاي خارجي پوست باعث حذف خالكوبي مي شدند از جمله اين روشها ميتوان به جراحي ،‌درم اپريشن و روشهاي حرارتي و شيميايي اشاره كرد . بيشتر اين روشها با  عوارضي همراه است .

امروزه استفاده از ليزر برداشت خالكوبي را متحول كرده است . ليزر پالسي در زمان نانو ثانيه رنگدانه هاي تاتو را هدف قرار ميدهد و آنها را به ذرات ريزي تبديل مي نمايد پس اين ذرات از طريق انتقال پوستي رنگدانه و يا از طريق سلولهاي دفاعي بدن حذف مي شوند.

تاتوهاي حرفه اي رنگدانه هاي متراكم تر ، عميق تري را نسبت به آماتورها در پوست وارد مي كند. بنابراين برداشت تاتوهاي حرفه اي مشكل تر خواهد بود . به خصوص آنهايي كه از تاتوهاي چند رنگ يا حاوي رنگدانه هاي فلزي استفاده مي كنند.

در اين گونه موارد بيمار بايد قبل درمان از احتمال عدم بهبودي كامل اطلاع داشته باشد. تاتوهاي قديمي بيشتر به درمان جواب مي دهند تا  تاتوهاي جديد، همچنين تاتوهاي سياه و آبي تيره ، نسبت به تاتوهاي زرد به ليزر بهتر جواب ميدهند.

تاتوهاي حرفه اي براي برداشت كامل به 6 – 12 جلسه درمان با ليزر نياز دارند و خالكوبي هاي آماتور و با 4 – 6  جلسه درمان بهبود مي يابند. تاتو در بخشي پائين اندامها  مثل دست و پا يا ديرتر به درمان جواب مي دهند.

نحوه برداشت:

ابتدا بعد از ارزيابي اوليه بيمار و عدم وجود موارد منع ليزر مثل مصرف راكوتان در 6  ماه گذشته و يا سابقه كلوئيد و يا گوشت اضافه از ناحيه تاتو فوتو تهيه مي شود. پس محل با بي حسي موضعي يا با تزريق بي حسي ، بي درد ميگردد.

 

اگر تاتو چند رنگ است اول رنگ قرمز را ليزر مي كنيم و سپس كل ضايعه     ليزر شده و پس از پايان ليزر يك آنتي بيوتيك موضعي به محل زده مي شود. نوبت بعدي درمان با فاصله 8 – 6  هفته انجام مي شود و در طي اين مدت بيمار بايد از آفتاب پرهيز نموده و ضد آفتاب

عوارض و احتياطات:

بعد از ليزر در پوست هاي تيره احتمال كم رنگ شدن يا پر رنگ شدن پوست محل تاتو وجود دارد . گاهي در بعضي از ليزرها مثل روبي و الكساندرايت تاول ديده مي شود . اگر بيمار در گذشته به جوهر تاتو واكنش  آلرژي داده است ممكن است در هنگام ليزر كه اين رنگدانه دوباره آزاد ميشود، دچار همان واكنش آلرژيك شود گاهي ممكن است تاتو به علت اكسيداسيون آهن يا تيتانيوم اكسيد تيره تر شود براي همين انجام تست در يك محل كوچك قبل از شروع درمان اصلي لازم است.

گرد آورنده وب سایت دکترِ پوست/ متخصص پوست ، مو و زیبایی دکتر محمد ایمانی

مطالب مرتبط:

برداشت خال

تاثیر انجام تاتو در مبتلا شدن به سرطان

خطرات تاتو

 

مطالب مرتبط
اگر از شوره ی سر رنج می برید
اگر از شوره ی سر رنج می برید شوره ی سر را جدی بگیرید و هرچه زودتر این مشکل رابرطرف کنید.
بوتاکس چسیت؟
بوتاکس چسیت؟ بوتاکس دارویی است که برای درمان و ترمیم خطوط اخم و چروک ثبت شده است.
مراقبت از پوست با سی توصیه ای که برای جذاب بودن به آن نیاز داری(بخش2)
مراقبت از پوست با سی توصیه ای که برای جذاب بودن به آن نیاز داری(بخش2) از آنجایی که داشتن پوستی شاداب و سالم برای همهی ما مهم است در این نوشته همراه شما هستیم تا نکاتی در...
نکاتی درباره ی یک اصلاح خوب در آقايان
نکاتی درباره ی یک اصلاح خوب در آقايان ✅نکات قبل از اصلاح
به موی خود آسیب نرسانید
به موی خود آسیب نرسانید اگر می خواهید اوضاع موهایتان خوب باشد، بلاهای عجیب و غریب سرآنها نیاورید...
مکانیسم اثر درماپن چگونه است ؟
مکانیسم اثر درماپن چگونه است ؟ درماپن شبیه یک قلم است و تعدادی سوزن بر روی سر دستگاه تعبیه شده و با حرکت رفت و بر گشتی سوزن ها و جا...
3 نکته مهم برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک دور چشم
3 نکته مهم برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک دور چشم چشم ها مرکز توجه هستند و باید از پوست اطراف چشم مراقبت کنیم
به تاریخ انقضای لوازم آرایش تان بسیار دقت کنید!!
به تاریخ انقضای لوازم آرایش تان بسیار دقت کنید!! «از کجا متوجه زمان انقضای یک محصول آرایشی شویم؟» این سوالی است که خیلی از خریداران محصولات لوازم آرا...
اسکلروتراپی
اسکلروتراپی اسکلروتراپی روش نوین درمان رگهای واریسی به معنی تزریق ماده دارویی اسکلروزان درون رگهای واریسی و عنکب...
چه میزان به مصرف مکمل ها نیاز داریم؟
چه میزان به مصرف مکمل ها نیاز داریم؟ آیا مکمل هایی که به وفور توسط مردم و بخصوص ورزشکاران مصرف می شوند بی ضرر هستند؟