برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

⛔️عفونت قارچی کشاله ران (تینه آ کروریس)⛔️

زمان انتشار: 1 سال پیش 18609

خارش کشاله ران مي تواند به دلايل متفاوتي نظير قارچ، اگزما، بيماري هاي باکتريايي و نورودرماتيت، گال و ساير بيماري هاي پوستي به وجود آيد.

⚡️⚡️یکی از شایعترین عفونت های قارچی پوست می باشد و بصورت عفونت سطحی و همراه با خارش  ناحیه کشاله ران و پوست مجاور آن است. یک عفونت واگیردار بوده و توسط آلاینده هایی مانند حوله های آلوده وملافه های هتل ها و یا از سایر مناطق آلوده بدن مانند قارچ دست و پا و ناخن به کشاله ران منتقل می شود.

 ⚡️⚡️چاقی و پوشیدن لباسهای زیر تنگ و یا خیس بودن از عوامل مستعد کننده به این عفونت می باشد. اغلب در مناطق گرم و مرطوب و در بالغین دیده می شود و در آقایان سه برابر شایعتر از خانمها شیوع دارد.

⚡️⚡️بیماران درگیر از خارش و قرمزی ناحیه کشاله ران شکایت دارند و معمولا سابقه علایم مشابه را در گذشته ذکر می کنند. سایر شرایطی که بیماران ذکر می کنند شامل مسافرت به یک منطقه آفتابی و ساحلی، پوشیدن مایو و لباس شنا برای مدت طولانی، پوشیدن لباسهای مشترک با دیگران، شرکت در فعالیت های ورزشی، چاقی و نیز دیابت است. همچنین زندانیان، اعضای تیم های ورزشی، سربازان و نیروهای نظامی و افرادی که لباسهای تنگ می پوشند در معرض عفونت قارچی کشاله ران می باشند.

??از نظر نمای بالینی عفونت قارچی کشاله ران بصورت ضایعات قرمز و متقارن در دو طرف کشاله ران همراه با بهبودی مرکزی و پوسته و التهاب بیشتر در حاشیه ضایعه در ناحیه کشاله ران مشخص می شود که می تواند به سمت پائین شکم و بخش داخلی ران گسترش یابد. در موارد حاد می تواند ضایعات خیس و مترشحه باشد و در موارد مزمن خشک و تیره تر و پوسته ها کمتر است.

??پوست ناحیه تناسلی معمولا درگیر نمی شود اما در موارد شدید می تواند پوست ناحیه باسن و اطراف مقعد را درگیر کند.در اثر خاراندن فراوان توسط بیمار می تواند تغییرات ثانویه مانند ضخیمشدن پوست ناحیه و نیز عفونت باکتریایی زردزخم به عفونت قارچی کشاله ران اضافه شودو نیز بدنبال مصرف بیجا و خودسرانه کرم های کورتونی به اشتباه توسط بیمار، ضایعات قرمزتر و پوسته ها کمتر شده و جوشهای چرکی (پوسچول) ممکن است بوجود آیند.

??به منظور تشخیص دقیق عفونت قارچی، متخصصین پوست آزمایش تشخیصی اسمیر KOHقارچ را برای بیمار می نویسند که بصورت نمونه گیری ساده از پوسته های ناحیه درگیر در آزمایشگاه و مشاهده مستقیم با میکروسکوپ است. ضروری است که بیمار قبل از نمونه گیری استحمام نکرده باشد و محل ضايعه حداقل به مدت 4 روز شسته نشده باشد.

 ازکرم یا داروهای موضعی در محل ضایعات سطحی استفاده نکرده باشد چراکه در غیر این صورت تشخیص اشتباه و یا غیر ممکن خواهد بود .

??برای نمونه اگر فرد قبل از آزمایش از کرم استفاده کرده باشد باعث پوشانیده شدن ضایعه شده و در زیر میکروسکوپ چیزی دیده نخواهد شد. بنابراین اگر چنین شرایطی وجود داشت بایستی  نمونه گیری را چند روز بعد دوباره انجام داد.

??درمان موارد بدون عارضه قارچ کشاله ران با کرم های موضعی ضد قارچ به مدت حداقل دو هفته انجام می پذیرد اما در موارد شدید و وسیع و مقاوم به درمان از درمانهای خوراکی ضد قارچ نیز استفاده می شود. از آنجا که حدود نیمی از موارد قارچ کشاله ران بطور همزمان عفونت قارچ پا را نیز دارند ضروری است که جهت جلوگیری از عفونت مجدد سایر مناطق درگیر نیز درمان شوند. به بیماران توصیه می شود که پس از استحمام کاملا ناحیه کشاله ران را خشک کنند و از حوله های مجزا جهت خشک کردن کشاله ران و سایر مناطق بدن استفاده کنند.

??در موارد عفونت همزمان قارچ پا جهت جلوگیری از انتقال مستقیم عفونت در زمان لباس پوشیدن بهتر است فرد ابتدا جوراب و سپس لباس زیر خود را به تن کند. به افراد چاق با عفونت قارچی کشاله ران کاهش وزن توصیه میشود.

 

 

گرد آورنده سایت دکترِ پوست/متخصص پوست ، مو و زیبایی دکتر خشایار مهرپور

 

سایر مطالب

آهسته کردن روند پیری پوست

الکل و ارتباط آن با سرطان

خشکی لب

مطالب مرتبط
بوتاکس زئومین چیست و چه ویژگی هایی دارد
بوتاکس زئومین چیست و چه ویژگی هایی دارد بوتاكس ماده موثر و مفيدي جهت از بين بردن چروك صورت ميباشد كه اگربه روش درست استفاده شود عوارض بسيار...
?مکانسیم اثر کرایوتراپی و کاربرد آن ?
?مکانسیم اثر کرایوتراپی و کاربرد آن ? سرمادرمانی یا کرایوتراپی به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض...
خال ها یا ضایعات پوستی مسطح یا برجسته ناشی از  چیست؟
خال ها یا ضایعات پوستی مسطح یا برجسته ناشی از چیست؟ خال یک نتوپلاسم خوش خیم سلول های رنگدانه ساز است که بسیاری از افراد روی پوست نقاط مختلف بدن خود در ا...
مراقبت از پوست با منافذ باز
مراقبت از پوست با منافذ باز از پوست خود محافظت کنید تا منافذ کمتر دیده شوند.
??بیماری کهیر مزمن چیست ❓
??بیماری کهیر مزمن چیست ❓ کهیر یک بیماری پوستی و نوعی واکنش آلرژیک حاد یا مزمن است که به شکل تاول و دانه های گرد و سرخ ورم کرد...
?  کهیر با توجه به چه چیزی دسته بندی میشود
? کهیر با توجه به چه چیزی دسته بندی میشود کهیر با توجه به مدت زمان بهبود دسته بندی میشود
استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی
استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی روز به روز در حال افزایش است و کمتر کسی را می شناسیم که به صورت...
لکه‌های پوستی و باور های غلط مردم درباره آن
لکه‌های پوستی و باور های غلط مردم درباره آن پوست شما مستعد به لکه هایی است که انواع مختلفی دارند ، شکل ها و مکان ها ، اکثریت لکه ها بی ضرر هستند...
⭐️زاویه دار بودن صورت یعنی چه ?
⭐️زاویه دار بودن صورت یعنی چه ? در واقع ظاهر صورت از سه جزء اصلی پوست،بافت نرم و استخوان های زیرین تشکیل شده است
علت تاول های پوستی چیست؟
علت تاول های پوستی چیست؟ به تجمع مایعات بین لایه های مختلف پوست که به صورت محدود و مشخص باشد، در باور عامیانه مردم «تاول» گفت...