برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

دليل تغيير رنگ چهره! و درمان آن!

زمان انتشار: 1 سال پیش 2868

وقتي رنگ پوست تغيير می دهد !

پوست یکی از مهمترین عضوها در زیبایی هر فرد محسوب میشود. به همین دلیل باید به درستی از آن مراقبت کرد. برخی افراد به دلایل مختلف پوستی دورنگ پیدا میکنند که همین مساله روی سلامت روان آنها اثری منفی میگذارد.

آقای دکتر نيلفروش زاده چه عواملی باعث ایجاد دورنگی پوست می شود ؟

مسائل مختلفی میتواند در این موضوع موثر  باشد؛ از نوع پوست گرفته تا مسائل ژنتیک و همینطور منطقه آب وهوای منطقه ای که در آن زندگی میکنیم، اما معمولا هموگلوبینها و ملانینها و رنگدانه ها در ایجاد دورنگی پوست نقش بسزایی دارند. عوامل مختلفی میتوانند روی میزان و کیفیت رنگدانه ها و سلولهای رنگدانه ساز اثر  بگذارند و باعث تغییر رنگ پوست و ایجاد لکهای تیره صورت شوند که عبارتند از: بیماریها و اختلالات ارثی و ژنتیکی، بیماریهای سوخت وساز سلولی، بیماریهای هورمونی، بیماریهای التهابی، عفونتهای موضعی پوست، عوامل شیمیایی، داروها، علت های  تغذیه ای که  شامل کمبود ویتامینها و سوءتغذیه و بالاخره بدخیمی های پوستیاست . تغییرات رنگ پوست در افراد یا ذاتی است  یا اکتسابی که در نتیجه تماس با نور آفتاب ایجاد میشود.

هورمونهای بدن در این زمینه چقدر دخیل هستند ؟

معمولا تغییرات هورمونی باعث بروز مسائل مختلف در بدن میشوند که یکی از آنها تغییر رنگ پوست است. برای مثال خانمهایی که باردار هستند معمولا دچار لکهه ای پوستی در نقاط مختلف بدن میشوند که ممکن است بعد از زایمان تا مدتها در بدنشان باقی بماند، اما مهمتر از همه نور افتاب است که روی پوست اثر مستقیم دارد.

چه افرادی از دورنگی پوست صورت در امان هستند ؟

افرادی که پوست سبزهای دارند بیشتر در معرض این آسیب هستناز طرف دیگر پررنگی یا سیاه بودن پوست ممکن است در مواردی مفید نباشد. مثلا سیاهپوستان 30 درصد بیشتر از سفیدپوستان از آفتاب گرما دریافت میکنند و این گرما با تعریق بیشتر خنثی میشود، در حالی که پوستهای روشن در آب و هوای سرد، گرمای کمتری از طریق تابش از دست میدهند. عیب دیگر پیگمانتاسیون یا پررنگی پوست ممانعت از ساخت ویتامین D است.

خیلی از افرادی که این مشکل را دارند ممکن است از نظر روانی در عذاب باشند. اینگونه  نیست ؟

بله، همینطور است، خصوصا در افرادی که به دلیل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و زیاد دارند میتواند موجب افسردگی یا تاثیرگذاری بر فعالیت شود. از این رو، شناخت علل این اختلالات رنگدانهای و درمان درست آنها بسیار مهم است و گاهی درمانهای نادرست میتواند مشکل بیمار را تشدید کند. درمان بیمار باید با توجه به علت بیماری، شدت بیماری، شغل و شرایط اجتماعی و محیطی بیمار انجام شود.از طرف دیگر بیمار باید اطلاعات درستی از بیماری خود، روش درمان، طول مدت درمان و مراقبتهای بعدی داشته باشد. تغییرات رنگ پوست به دو گونه است؛ یکی پررنگی یا لک تیره صورت و دیگری  کمرنگی یا سفید شدن صورت.

ژنتیک چقدر در این مورد تاثیر  منفی می گذارد ؟

عوامل ژنتیکی نقش اولیه و اصلی را در تعیین درجه رنگ طبیعی پوست و پاسخ به اشعه آفتاب بازی میکنند. اختلافات نژادی بیشتر در شکل رنگدانهای پوست است.

شایعترین علل ایجاد لک صورت چیست ؟

ملاسما یا لک بارداری از شایعترین علل ایجاد لک صورت است و اغلب در خانمهای مراجعه کننده برای درمان لک صورت دیده میشود که یک لک اکتسابی قهوه ای رنگ صورت است و به صورت آهسته و قرینه ایجاد میشود. این لکها بیشتر در خانمهای باردار ظاهر میشود یا عود میکند و به لکهای بارداری شهرت دارد، ولی میتواند در خانمهای مجرد و حتی بهندرت در مردان نیز دیده شود. این لکها بیشتر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده میشود و در سبزه ها مشخص است. تیرگی یا لک پوست معمولا پس از زایمان ناپدید میشود، اما ممکن است برای ماهها یا سالها باقی بماند. گاهی این نوع لک صورت بدون علت مشخص یا به صورت فامیلیال مخصوصا در افرادی که در تماس با نور آفتاب خفیف تیره شده ، دیده میشود.

بعضی خانم ها متوجه میشوند لکها درست قبل از عادت ماهانه واضح تر شده. ملاسما یا لک بارداری به طور شایع در خانمهایی که قرص ضدبارداری مصرف میکنند، مشاهده  میشود که با تماس با نور آشکارتر میشود. این خانمها هنگامی که باردار شوند همین لک در صورتشان ایجاد میشود. زمان زیادی طول میکشد تا پس از قطع قرص ضدبارداری این لک برطرف شود یا ممکن است هرگز به صورت کامل برطرف نشود. کک ومک یا فرکل که بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده میشود و از سن 5 سالگی شروع میشود، بهصورت لکهای کوچک قهوه ای روشن در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت افراد دیده میشود.

 

گرد آورنده سایت دکترِ پوست/متخصص پوست ، مو و زیبایی دکتر محمد علی نیلفروش زاده

مطالب مرتبط
? نشانه کمبود ویتامین های بدن چیست؟
? نشانه کمبود ویتامین های بدن چیست؟ ویتامین‌ها در فرآیندهای بی‌شماری در بدن موثر هستند.پدر تولید هورمون، آنزیم و سلول‌های خونی استفاده م...
مراقبت از پوست های چرب ویژه ی آقایان
مراقبت از پوست های چرب ویژه ی آقایان مراقبت از پوست های چرب ویژه ی آقایان
علت و درمان ریزش موی پس از زایمان چیست؟
علت و درمان ریزش موی پس از زایمان چیست؟ در دوران بارداری با توجه به تغییرات هورمونی به ویژه افزایش هورمون استروژن كه یك هورمون محرك رشد مو ا...
علت تاول های پوستی چیست؟
علت تاول های پوستی چیست؟ به تجمع مایعات بین لایه های مختلف پوست که به صورت محدود و مشخص باشد، در باور عامیانه مردم «تاول» گفت...
طرز استفاده صحیح از مسکن ها!
طرز استفاده صحیح از مسکن ها! استفاده صحیح از مسکن?
ضد آفتاب و طریقه مصرف آن
ضد آفتاب و طریقه مصرف آن تماس زیاد با آفتاب می تواند در دراز مدت اثراتی مثل کک و مک، چین و چروک ، لکهای صورت و همچنین شلی پوس...
⭐️⭐️⭐️اهمیت ضد آفتاب
⭐️⭐️⭐️اهمیت ضد آفتاب متاسفانه بسیاری از افراد هنوز اهمیت ضد افتاب را نمیدانند.
حساسيت و عوارض ناشي از تركيبات آرايشي و بهداشتي
حساسيت و عوارض ناشي از تركيبات آرايشي و بهداشتي مصرف بیش از اندازه هر گونه مواد آرایشی برای پوست مفید نیست. حتی داروهای پوستی هم عوارض جانبی دارند....
?عوامل موثر در ایجاد ترک پا
?عوامل موثر در ایجاد ترک پا ☘️ ترک پا میتواند برای هر کس و به دلایل مختلف اتفاق بیفتد اما در اینجا برخی از عوامل رایج تر را بررس...
رفع گودی و سیاهی چشم با تزریق فیلر
رفع گودی و سیاهی چشم با تزریق فیلر تیرگی دور چشم یکی از مشکلات شایع بین مراجعین پوست است که میتواند علت های متفاوتی داشته باشد.