برای دانلود اپلیکیشن دکتر پوست کلیک نمایید android

‌ اغلب ماه گرفتگی ها درمان نمی خواهد (بخش اول)

زمان انتشار: 1 سال پیش 2165

امروزه زیبایی یکی از بحث های مهم در همه جای دنیاست و همه افراد دوست دارند زیبا به نظر برسند، اما گاهی مشکلاتی ایجاد میشود که ممکن است روی زیبا به نظر رسیدن فرد اثر بگذارد،

 

امروزه زیبایی یکی از بحث های مهم در همه جای دنیاست و همه افراد دوست دارند در هر سن و سالی که هستند زیبا به نظر برسند، اما گاهی مشکلاتی ایجاد میشود که ممکن است روی زیبا به نظر رسیدن فرد اثر بگذارد، مسائلی مانند ماه گرفتگی که به هرحال پدیده مهمی است. بروز این حالت از همان کودکی میتواند روی فرد اثر بگذارد و با رفتار درست و نادرست اطرافیان اعتماد به نفس او را به علت ظاهرش تحت تاثیر قرار دهد.

 

ماه گرفتگی ، یک لکه رنگی روی پوست یا زیر پوست است. ماه گرفتگی از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با افزایش سن، رشدكند

برخی ماه گرفتگی ها با گذشت زمان محو و برخی دیگر برجسته میشوند. بیشتر ماه گرفتگی ها بدون درد و بی ضرر هستند، ولی در موارد نادری میتوانند موجب بروز عوارض شوند.

 

علت ماه گرفتگی معمولا چیست و چرا ایجاد می شود ؟

معمولا ماه گرفتگی ها به دو دلیل ایجاد می شوند ؛ اول افزایش سلولهای تولید کننده رنگدانه ( ملانین ) در پوست یا ملانوسیتها و دوم رشد غیر طبیعی رگ های خونی.

 

انواع مختلفی از لکه ماه گرفتگی داریم که عبارتند از :

1- تکه های سالمون، که به صورت رگه هایی از عروق خونی کوچک و صورتی روی پوست دیده میشود. تکه های سالمون معمولا پشت گردن، بین چشم ها، روی پیشانی، بینی، لب فوقانی یا پلک ها ظاهر میشود. برخی از این تکه ها با رشد کودک، محو میشوند، اما معمولا تکه های پشت گردن از بین نمیروند.

 

2- لکه بندر شراب که این لکه هنگام تولد، از یک علامت مسطح و سرخ رنگ شروع و به تدریج با افزایش سن، تیره تر و ارغوانی رنگ میشود. علت وجود این لکه، اتساع مویرگهاست. بیشتر این لکه ها، با افزایش سن، بزرگ تر و ضخیم تر میشوند.

اغلب ماه گرفتگی ها درمان نمی خواهد

(بخش دوم)

 

3- لکه مغولی که این لکه ها دارای علامتی مسطح و صاف هستند که از زمان تولد ظاهر میشوند. غالبا در باسن کودک یا قسمت پایین پشت وجود دارند. رنگ آنها به طور کلی، آبی است که میتواند آبی خاکستری، آبی- سیاه یا قهوهای نیز باشد.این لکه، شبیه کبود شدن پوست است. نقاط مغولی، بیشتر در نوزادان با پوست تیره شیوع دارد.معمولا این لکه ها با بزرگ شدن کودک، محو میشوند و به هیچ درمانی نیاز ندارند.

 

4- لکه قهوه با شیر، این لکه ها مسطح و بیضوی هستند. رنگ این لکه، از قهوهای روشن تا تیره است. به همین دلیل نام این لکه، را قهوه با شیر مینامند. این لکه ها در باسن، پاها و تنه یافت میشوند. با افزایش سن، ممکن است بزرگتر و تیرهتر شوند. اگر کودک شما دارای چند لکه بود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

5- همانژیومهای توت فرنگی، مجموعه هايى از رگ های خونی کوچک و به هم چسبیده روی سطح پوست هستند و معمولا روی صورت، پوست سر، پشت یا سینه ظاهر میشوند. ممکن است رنگ آنها قرمز یا بنفش باشد و برجسته باشند.این لکه ها معمولا، چند هفته بعد از تولد ایجاد میشوند.طی یک سالگی، رشد آنها سریع است و در 9 سالگی از بین میروند. هیچ درمانی برای این لکه ها مورد نیاز نیست، اما اگر آنها رشد کردند و نزدیک چشمان یا دهان رسیدند یا در جایی که میتواند خونریزی کند یا عفونی شود، ایجاد شدند، باید برداشته شوند.

 

6- همانژیومهای کاورنو، لکه های عمیق در زیر پوست که به شکل یک توده اسفنجی برآمده و به رنگ آبی مایل به قرمز هستند. اگر این لکه ها به اندازه کافی عمیق باشند، لایه های بالایی پوست طبیعی به نظر میاید. این لکه ها معمولا در سر یا گردن ظاهر میشوند. اغلب در سن بلوغ ناپدید می شوند.

 

7- خال مادرزادی، این خال ها در بدو تولد ظاهر میشوند. سطح این خالها ممکن است صاف، برجسته یا ناهموار باشد. این خال ها در هر جای بدن میتوانند رشد کنند.

بیشتر این خال ها بدون خطر هستند، اما خال های مادرزادی بزرگ، باعث افزایش ملانوم (یکی از خطرناک ترین انواع سرطان پوست) میشوند.

 

اينكه ميگويند خانم باردار نبايد به ماه نگاه كند هنوز تحقیقات چنین اثری را اثبات نکرده اند و این خرافه در بسیاری از کشورها رنگی ندارد، با وجود این هنوز برخی فرهنگ ها پدیده ماه گرفتگی و تاثیر آن بر خانم باردار را جدی میگیرند و معتقدند ماه گرفتگی سبب ایجاد لک های بدشکل روی پوست کودک میشود که همانطور که گفته شد، شواهد علمی این ادعا را پشتیبانی نمیکنند

 

تقریبا تمام لکه های مادرزادی بی خطرند و دردی ندارند. بیشتر پدر و مادرها با دیدن این لکه ها روی پوست فرزندانشان نگران میشوند که مبادا خطری فرزندشان را تهدید کند. باید گفت بیشتر این لکه ها بی خطرند و نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان خود به خود برطرف میشوند. گروهی دیگر از این لکه ها را میتوان به کمک جراحی از بین برد یا به کمک روش لیزر درمانی محو کرد، اما باز اگر چنین چیزی در فردی وجود دارد یا حتی کودک بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید تا از وضعیت آن مطمئن شوید.

 

 

 در حال حاضر بسیاری از این لکه ها و ماه گرفتگیها به کمک لیزر از بین میروند. روش های درمان این لکه ها را متخصص تعیین میکند و از لیزر و پیوند پوست تا پوشش پوست متفاوت خواهد بود.

 

گرد آورنده سایت دکترِ پوست/متخصص پوست، مو و زیبایی دکتر حسین احمدی

سایر مطالب 

تزریق_چربی

مزوتراپی

منافذ_باز_صورت

مطالب مرتبط
❇️ چگونه پوست را در هواي سرد، نرم نگه داريم؟
❇️ چگونه پوست را در هواي سرد، نرم نگه داريم؟ پوست نرم نشانه ی پوستی سالم است و همه ما تمایل به داشتن چنین پوستی داریم اما متاسفانه محیط و سلامت...
تماس با آفتاب و سرطان پوست
تماس با آفتاب و سرطان پوست تماس های متعدد و زیاد با نور آفتاب چه به شکل شغلی و چه به صورت تفریحی(آفتاب سوختگی یا برنزه شدن در ک...
و اما درمان  پشه گزیدگی(بخش2)
و اما درمان پشه گزیدگی(بخش2) برای درمان در درجه اول توصیه میشود محل را با آب و صابون شستشو دهید تا احتمال عفونت کاهش یابد.
توصیه هایی هنگام ترک خوردن گوشه های لب
توصیه هایی هنگام ترک خوردن گوشه های لب ترک گوشه لب شرایطی است که باعث ایجاد لکه های قرمز و متورم در گوشه های دهان می شود که در آن لب هایتان...
سابسیژن چیست و چگونه انجام می پذیرد؟
سابسیژن چیست و چگونه انجام می پذیرد؟ سابسیژن یک نوع عمل جراحی است که به صورت سرپایی انجام شده و برای درمان اسکار یا جوشگاه بکار میرود.
شایع ترین مشکل پوستی در کودکان!
شایع ترین مشکل پوستی در کودکان! مشکلات پوستی متداول بین کودکان
کهیر
کهیر کهیر ( urticaria یا Hives ) یک بیماری پوستی و نوعی واکنش آلرژیک حاد یا مزمن است که به شکل تاولها و د...
نکاتی در مورد پوست خشک
نکاتی در مورد پوست خشک داشتن پوست خشک، صفتی سرشتی است که تا آخر عمر با فرد باقی میماند بنابراین باید همیشه مراقبت های خاصی...
? نحوه ی فرم دهی گونه
? نحوه ی فرم دهی گونه داشتن گونه هایی برجسته یکی از رازهای صورتی زیبا و جذاب است. برای برجسته کردن گونه های خود نیازی به ع...
پوست خود را با آلوئه ورا رطوبت رسانی کنید
پوست خود را با آلوئه ورا رطوبت رسانی کنید هنگام خرید محصولات مراقبتی پوست دقت کنید